تبلیغات
سلوک بندگی - چهل توصیه ای اخلاقی عرفانی حضرت آیت الله سعادت پرور پهلوانی
حجت الاسلام مجتبی محیطی
چهل توصیه ای اخلاقی عرفانی حضرت آیت الله سعادت پرور پهلوانی
جمعه 4 دی 1394 ساعت 09:41 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست مسافر786 | ( نظرات )

چهل توصیه ای اخلاقی عرفانی حضرت آیت الله سعادت پرور پهلوانی

آیت الله علی پهلوانی تهرانی (سعادت پرور)، در سال 1305 هجری شمسی در تهران تولد یافت. وی از نوجوانی در محضر اساتید بزرگی مانند شیخ محمد زاهد، آیت الله حاج شیخ علی اكبر برهان، آیت الله العظمی مرعشی نجفی، آیت الله العظمی بروجردی و حضرت امام خمینی(ره) حاضر شد و تا مرحله اجتهاد پیش رفت.

از آنجا كه وی به مباحث اخلاقی- عرفانی و طی مراحل سیر و سلوك علاقه فراوانی داشت، مدت چهل سال در محضر علامه طباطبایی حضور یافت. آیت الله پهلوانی به واسطه انجام دستورات اخلاقی و درك فیوضات روحانی مرحوم علامه، به درجاتی از عرفان و معنویت دست یافت كه پس از رحلت علامه طباطبایی، برخی از شاگردان آن استاد فرزانه، با اصرار فراوان، خوشه چین اخلاق و عرفان آیت الله پهلوانی شدند و ایشان در طول حیات خود، شاگردان بسیاری را تربیت كرد.


آثار قلمی به یادگار مانده از آن سالك الی الله عبارتند از:

مجموعه نفیس و گرانقدر شرح غزلیات حافظ با عنوان «جمال آفتاب» كه به عنوان كتاب برگزیده سال تاكنون چندین نوبت به چاپ رسیده است.

قرآن و فطرت

-جلوه نور: در فضایل معنوی- توحیدی حضرت فاطمه زهرا(س)

-فروغ شهادت: تحقیقی نو در زمینه نهضت حسینی

-سرالاسراء: شرح و تفسیر حدیث شریف معراج

-معارف ادعیه

-راز دل: تقریر بیانات مرحوم علامه طباطبایی در شرح گلشن راز شبستری

سرانجام در سحرگاه پنج شنبه دوازدهم شوال 1425 برابر 5 آذر 1383قلب شان از حركت ایستاد و روح پر فتوحش در نزد پروردگار جای گرفت. بدن مبارك ایشان را پس از غسل و كفن و خواندن نماز به امامت حضرت آیت الله بهجت(ره) در حرم مطهر حضرت معصومه(س) در مسجد شهید مطهری(ره) در نزدیكی مرقد مرحوم علامه طباطبایی(ره) به خاك سپردند. مقام معظم رهبری در پیام خود ضمن تفقد و دلجویی از خانواده محترم آن مرحوم، چنین مرقوم فرمودند: «آن بزرگوار عمر طیب و طاهر و همراه با تلاش مباركی را در تعلیم و ترویج معارف الهی و توحیدی گذراندند و نمونه ای از صفا و اخلاص بودند

1- ای عزیزان من! خود را بشناسید كه شناختن خدا در خودشناسی است. كسی از این اندیشه (خداشناسی) زیان ندیده است

2- كوشش بی جا برای دنیا مكنید كه به غیر روزی خود نتوانید رسید. غم و غصه دنیا را به خود راه ندهید كه زیان در این است.

3- از هواپرستی كناره گیرید تا همه چیز به شما داده شود و بدانید آن چه در هواپرستی می جویید در ترك هوا یافت می شود.

4- نفس را نباید زیاد در فشار گذاشت تا از فرمان سركشی كند؛ بلكه باید همه لذایذ را به طور اعتدال به او داد. در اولین قدم باید لذت شرك جلی و معصیت خدا را قطع كرد و به مرور زمان دست به امور دیگر زد.

5- در مقابل شیطان به واجبات و ترك معاصی بپردازید هنگامی كه قدرت معنوی تان افزوده شد به ترك مكروهات و انجام مستحبات بپردازید.

6- شخص غیر روحانی اگر هوا پرست شود یا اطاعت شیطان كند ضرر به خودش می رساند؛ ولی شخص روحانی ضررش به یك معنی به جامعه می رسد و لو این كه به معنی دیگر هوا پرستی ضررش به تمام عوالم - بشر و موجودات دیگر می رسد.

7- در عبادت مقید باشید به كیف آن نه كم.

8- در هر عمل عبادی كه انجام می دهید توجه داشته باشید چه می گویید و با چه كسی سخن می گویید.

9- عبادات ظاهری هر چند كه انسان را از كارهای ناشایسته باز می دارد. ولی اگر خلوص آنها زیاده گردد، تقرب زیادتر گردد و می تواند شما را به عبودیت رساند.

10- اخلاص در اعمال را در پیشانی هر عملی قرار دهید. اگر عمری بی خلوص اعمال خود را انجام دهید، مثل حیوانی هستید كه برای روغن كشی شب و روز دور خود بچرخد، اما راهی طی نكرده باشد.

11- باید بدانید این جهان جز خواب و خور و اعمال دیگر شبیه آنها بیش نیست، اما اگر از این خواب و خور نتیجه گیری كنید، به جایی می رسید كه ملائكه حیران شما گردند و عالم به فرمان شما آیند.

12- از افراط و تفریط در امور بپرهیزید. به قدری كه احتیاج به خواب دارید خواب بروید؛ نه بیداری زیاد بكشید كه از تمام امور شایسته اخروی و یا دنیوی بمانید و نه زیاد بخوابید كه از مهم باز مانید، بلكه بر طبق نظری كه خداوند به وسیله سفرایش معین فرموده عمل كنید

13- در كسب علم و تحصیل علاوه بر امور گذشته باید به وظیفه اصلی آشنا باشید تا از علومی كه شما را فایده نمی بخشد، احتراز جویید.

14- رفقای خود را بشناسید، پس از آن رفاقت كنید. مبادا با غافلین رفاقت كنید كه شما را معین نیستند و از كار دنیا و آخرت هم شما را عائق و مانعند.

15- از رفتن به قبرستان مسلمانان در هر شهری كه هستید مضایقه ننمایید كه بهترین مذكر (تذكر دهنده) است.

16- با اهل دل، دنیادیده ها و پیرمر دها بسیار معاشرت كنید كه معین دنیا و آخرتند.

17- همیشه در فكر آن باشید وظیفه خود را انجام دهید، در هر لباسی، با هر كسی و در هر مقام، نه تملق كسی گویید و نه در فكر آن كه نسبت به خود از كسی تملق بشنوید. بشر را یك مردن است، در راه وظیفه باشد یا برخلاف وظیفه.

18- دل خود را محكم نگاه دارید و از جوانی در تمام جزئیات و امور خود این چنین باشید تا در پیری بتوانید چنین باشید

19- از كوچكی این اندیشه را در سر داشته باشید كه تمام قدرت ها در كف عنایت حق است، هیچ كس نمی تواند اگر خدا نخواهد به من صدمه ای زند، من باید به وظیفه ام عمل كنم، و لو عالم با من دشمن شوند، اگر چنین شدید آن وقتی كه به مقام و ریاست رسیدید یا آن كه وظیفه بزرگی برای شما پیش آ مد از عمل باكی ندارید.

20- از مشورت امور در هر امری، از اهلش مضایقه نكنید.

21- در امر ازدواج آن قدری كه باید به فكر نجابت طرف باشید، به فكر جهات دیگر نباشید؛ چنانچه توانستید جمع بین نجابت و جهات دیگر بنمایید، چه بهتر و الا نجابت مقدم است.

22- استقامت و پایداری در امور را مركب هر امری قرار دهید، تا آن مركب به زیر پای شما است به منزل خواهید رسید و الا با پای لنگ در امور دنیوی و اخروی كجا توان به منزل رسید. هر چه امر و مقصد بزرگ تر و شریف تر باشد، استقامت در آن باید بیشتر باشد.

23- آن وقتی كه به امری از امور دنیوی و اخروی و معنوی موفق شدید، بدانید كه خداوند شما را موفق كرده، چون استقامت ورزیدید از خدا هم كمك می رسد و اگر استقامت نورزید ید گویا به خداوند عملاً گفته اید: این چیزی كه به ما داده ای نمی خواهیم.

24- در هر امری صبر و بردباری را پیشه خود قرار دهید، خداوند با صابرین است.

25- اگر می توانید در شبانه روز چند ساعتی یا لااقل پنج دقیقه را هم به فكر خود باشید، تا بر شما روشن شود چه كاره هستید، برای چه هستید، كجا می روید تا عمر به غفلت نگذرد.

26- محاسبه و مراقبه را در تمام اعمال و گفتار و كردارتان باید داشته باشید، نه سالی یك مرتبه، نه ماهی یك مرتبه؛ بلكه شبانه روزی یك مرتبه، اگر نگوییم ساعتی یك مرتبه محاسبه و هرآنی مراقبه لازم است.

27- همیشه پشتیبان حق و حقیقت باشید، آمر به معروف و ناهی از منكر باشید نه آن كه خود هم داخل و با گناهكاران باشید.

28- ای عزیزان من! عقل از بین نمی رود ولی حب جاه، مال، فرزند و سایر علایق در كنار گذاشتن عقل تأثیر بسزایی دارد.

29- در جوانی عوض آن كه به فكر معیشت پیری باشید به فكر خود باشید، ملكات و سرمایه های معنوی برای خود تهیه كنید تا در پیری از آن استفاده كنید.

30- ادب در زندگی را زینت هر عملی قرار دهید كه به عزت و سعادت دنیا و آخرت زندگی كنید.

31- در مقابل پدر و مادر مراعات ادب و احترام كنید، زیرا ایشان واسطه هستی و هر سعادتی كه نصیب شما شود، شده اند.

32- بالاخره روزی ما را از این تعلقات و آنچه كه بدان دل بسته ایم جدا می كنند و می برند و به تعبیر شاعر: «عمری است پرده بستیم بر دیده خدابین / عمر دگر بیاید این پرده ها دریدن» ما هر روز پرده ای روی پرده های غفلت قبلی می آوریم و مرتب وابستگی جدیدی به وابستگی های قبلی مان اضافه می كنیم. مال و مقام و چیزهای دیگر، هر كدام زنجیری است كه به روح مان می بندیم، آن وقت هنگامی كه ملك الموت می آید و می خواهد چیزهایی را كه ما 60 یا 70 سال برگردن بسته ایم در یك لحظه قطع كند، برای مان دشوار است. اجمالاً بهتر است نبندیم تا نخواهیم باز كنیم، یا آن طور وابسته نباشیم كه دل كندن مشكل باشد.

33- از همسرتان تشكر كنید هر چند غذایی كه پخته شور یا بد شده است. وقتی از غذا ابراز رضایت می كنید همسرتان خوشحال می شود و این باعث رشد و پیشرفت معنوی شما می شود. یك بار من در جوانی در خانه با خانواده بد اخلاقی كردم در عالم معنا به من گفتند: بیست سال ناله های تو بی اثر شد.

34- روزی كه در محضر مبارك یكی از این بزرگان بودیم در مورد لزوم روضه امام حسین(ع) تمثیل زیبایی داشتند، ایشان فرمودند: «موبدان زرتشتی به آتش اعتقاد دارند و هرگز اجازه نمی دهند آتش عبادتگاه شان خاموش شود، چه خوب است ما نیز نسبت به آتش درون مان نسبت به امام حسین(ع) و ائمه(علیهم السلام) همچون آنان اصرار بورزیم.» پیامبر(ص) می فرمایند: «در شهادت امام حسین(ع) حرارتی در دل های مومنین افروخته شده كه هرگز سرد نخواهد شد»، چه خوب است همیشه به امام حسین(ع) توسل داشته باشیم و گرمای عشق و محبت ایشان را همیشه در قلب های مان زنده و برافروخته نگاه داریم.

35- از علامه طباطبایی (ره) سوال كردم: «آیا امكان تشرف به محضر امام زمان(عج) وجود دارد و در صورت امكان چه اعمال و دستوراتی تشرف را حاصل می كند؟

ایشان فرمودند: در این مورد، رعایت سه مطلب ضروری است:

برای دیدار امام زمان (عج) باید بسیار باتقوا و پرهیزكار بود.

باید محبت، عشق و معرفت  فرد زیاد باشد. البته هرگز كسی نخواهد توانست به حدی معرفت كسب كند كه درخور امام زمان(عج) باشد، اما می توان در حد توان نسبت به این مسئله تلاش كرد.

مداومت كردن بر یكی از زیارت های مشهور.

خود ایشان در این مورد زیارتی را كه با «سلام علی آل یاسین» آغاز می شود توصیه می فرمودند.

36- باید توجه بسیار به خوردن غذای حلال داشته باشیم. غذای حلال، اثرات مثبت بسیار در وجود فرد به جا می گذارد و لقمه غیرحلال، اثرات منفی بسیار با خود همراه دارد حتی از لقمه شبهه ناك باید پرهیز كرد، زیرا چنین لقمه ای نیز مانع و حجابی برای رسیدن به قرب الهی و زیارت مولا می گردد.

37- برای رسیدن به قرب الهی و حضور در محضر حضرت مهدی (عج) باید راه عارفان و عالمان را پیمود. در این بین، باید مراقب باشیم كه اسیر تصوف نشویم و بین راه عارفان و صوفیان تفكیك قائل شویم.

عارفان به مرجعیت شیعه معتقدند اما صوفیان چنین اعتقادی ندارند.

آنان به طریقت، شریعت و حقیقت تأكید دارند و یك فرد را صاحب طریقت می دانند؛ مثلاً می گویند بعد از امام رضا(ع) آقای فلانی نائب ایشان است، اما ما بعد از امام رضا(ع) امامان دیگر تا امام زمان(عج) را نائب می دانیم و در زمان غیبت امام زمان(عج) نیز نائبان و مراجع تقلید را جانشین ایشان می دانیم.

ذكرها و وردهای این دو گروه نیز متفاوت است. اهل تصوف ذكرهای خاص خود را دارند، اما عارفان ذكرها و دعاهایی را می خوانند كه از جانب امامان معصوم(ع) صادر شده و مناجات هایی شناخته شده است.

در محل عبادت دو گروه نیز تمایز هست. صوفیان در خانقاه عبادت می كنند و عارفان در مسجد؛ چنان كه حضرت محمد(ص) و امامان(علیهم السلام) نیز چنین بوده اند و جایگاه عبادت و حتی درس های شان نیز مسجد بوده است.

داشتن اعتقاد، محبت و توجه به امام زمان(عج) وجه تمایز دیگر این دو گروه است. اهل عرفان همه توجه و اعتقادشان به سمت اوست و گویی جز او چیزی در قلب شان راه ندارد، اما اهل تصوف، صحبت و یادی از امام زمان(عج) نمی كنند و به ایشان اظهار ارادت خاصی ندارند، این مسئله با مدتی همنشینی با آنان آشكار می شود و همه اش از قطب خود یاد كرده و اظهار سرسپردگی به او را دارند.

38- با علمای عامل، مجالست خود را ترك نكنید كه اگر گفتار آنها شما را رهبر نشود، عمل شان شما را رهبری كند.

39- دنیا جای پایداری نیست، گذرگاهی است به قدر رفع احتیاج، دل به این گذرگاه نبندید.

40- عدم ارتكاب به گناه داشته باشیم. اگر فردی خود را ملزم به انجام دستوراتی كند، ذكرهایی بگوید و چله ای هم بگیرد، اما خود را از گناه دور نكند و پرهیزكار نباشد، به خواسته خود نخواهد رسید. همنشین و دوست ما باید هم فكر و هم عقیده ما و نیك اندیش و درستكار باشد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
נערות ליווי במרכז شنبه 26 مرداد 1398 12:25 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that
suit his face, hazel eyes and the prettiest lips
I've seen. He or she is well developed, with incredible arms and a chest that stands out with this
sweater. We're standing in front of each other referring to how we live, what we would like into the
future, what we're seeking on another person. He starts telling me
that bigger been rejected many times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for a reason right.
But let me know, would you reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you today?' he explained as I buy nearer to him and kiss him.

‘The next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I'm keen on how we think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my high heel in the leg, massaging it slowly. ‘What do you like in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion whatever they want. Someone who won't say yes because I said yes. Someone who's not afraid when you try something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt new things, especially when it comes to making interesting things in bed ', I intimate ‘And I adore girls who are direct, who cut with the chase, like you simply did. For being
honest, what a huge turn on.
פרסום וילות להשכרה یکشنبه 20 مرداد 1398 07:15 ق.ظ
cheers lots this fabulous website is definitely conventional plus informal
נערות ליווי ברמת גן پنجشنبه 17 مرداد 1398 12:17 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit his face, hazel eyes and the most amazing lips
I've seen. He's well developed, with incredible arms
along with a chest that shines about this sweater. We're standing in-front of one another dealing with our everyday life,
what we'd like in the future, what we're interested in on another person. He starts saying that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I don't know. Everything happens for grounds right.

But inform me, utilize reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you right this moment?' he was quoted saying as I get far better him and kiss him.

‘Next time don't ask, function it.' I reply.

‘I like the way you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my heel bone in the leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you want ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows whatever they want. Someone who won't say yes even though I said yes. Someone who's not scared of trying new things,' he says. ‘I'm never afraid of trying a new challenge, especially in terms of making new things in the sack ', I intimate ‘And I like women who are direct, who cut with the chase, like you recently did. To generally be
honest, that is a huge turn on.
נערת ליווי ברמת גן شنبه 12 مرداد 1398 09:55 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's having a cappuccino. He could be handsome.
Brown hair slicked back, glasses that fit his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He's well-built,
with incredible arms along with a chest that stands apart about
this sweater. We're standing in front of each other referring to our everyday
life, what you want for future years, what we're seeking on another person. He starts telling me
that she has been rejected plenty of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at
me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.

But let me know, would you reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you today?' he explained as I buy nearer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, do it.' I reply.

‘I'm keen on the method that you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my your back heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you prefer girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone discussion what they have to want. Somebody who won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when trying a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when you try new things, especially on the subject of making a new challenge in the bedroom ', I intimate ‘And I really like women that are direct, who cut over the chase, like you recently did. To get
honest, that's a huge turn on.
article شنبه 12 مرداد 1398 09:32 ق.ظ
I blog often and I truly thank you for your content. This article has
truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week.
I subscribed to your Feed too.
iboysoft data recovery software سه شنبه 8 مرداد 1398 02:57 ق.ظ
I truly love your website.. Very nice colors & theme.
Did you build this amazing site yourself? Please
reply back as I'm planning to create my very own website and
would love to find out where you got this from or what the theme is named.
Thanks!
וילות בצפון دوشنبه 31 تیر 1398 07:38 ب.ظ
many thanks a lot this amazing site is actually professional and relaxed
וילות בראשון לציון چهارشنبه 26 تیر 1398 12:35 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes a
villa rented by city, a range of rooms lofts and villas.
Be stunned at the images and data that the site has
to supply you. The site is a center for you all the ads within the field, bachelorette party?

Enjoy a friend who leaves Israel? No matter what the key reason why you should rent a villa for a potential event or perhaps a gaggle recreation appropriate for any age.
The website is also the centre of rooms because of the hour, which has already been another subject, for lovers who want an expensive
room equipped for discreet entertainment using a spouse or lover.
It doesn't matter what you are searching for, the 0LOFT website constitutes a try to find you to identify
rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush
Dan.
וילות להשכרה באילת چهارشنبه 19 تیر 1398 11:02 ق.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find
in a few minutes a villa to rent by city, many different rooms lofts
and villas. Be afraid of the images and information that the site
has to offer you you. The website is a center for you all the ads in the field, bachelorette party?
Have fun with someone who leaves Israel? Whatever
the key reason why it's important to rent a villa for an upcoming
event or maybe friends recreation suited to any age.
The site is also the midst of rooms through the hour, which is already another subject,
for lovers who are seeking a lavish room equipped for discreet entertainment
with a spouse or lover. Regardless of the you are interested in, the 0LOFT website produces a seek
out you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and
Gush Dan.
נערות ליווי چهارشنبه 19 تیر 1398 02:49 ق.ظ
"We need to build to another crescendo, cheri,"
he said. "And we can have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded with lust, as well
as soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the actual top of his cock push agonizingly at the doorway
of my pussy, and I need to him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back nearly
my clit.

I'd been aching to acquire him inside, and I really could tell that his really need to
push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to suit mine, and I knew the experience of my wet pussy lips about
the head of his cock was getting an excessive amount of for of us.


"Allow the finale begin," he explained, and hubby slid the top of his cock inside
me.

The two of us gasped while he held his cock there for any moment.
I contracted my pussy to get him further inside, and he threw his return in the sensation. Inch
by excruciating inch he pushed his cock inside me, every time I squeezed
my pussy around him. His cock felt wonderful simply because it filled me, but I need to it all inside me.
I rolled sideways and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged
his cock all the way up in.
click here سه شنبه 18 تیر 1398 06:05 ق.ظ
I loved as much as you will receive carried out right
here. The sketch is attractive, your authored material stylish.

nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be
delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
a lot often inside case you shield this increase.
נערות ליווי ברמת גן شنبه 15 تیر 1398 10:43 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's using a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses
that suit his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. They're quality, with incredible
arms along with a chest that shines within this sweater.
We're standing in the front of one another
preaching about our lives, what you want money, what we're looking for
on another person. He starts telling me that they have been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He
smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens
for reasons right. But inform me, make use of reject
me, might you Ana?' He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you currently?' he explained as I get more detailed him and kiss him.

‘The next time don't ask, do it.' I reply.

‘I'm keen on how you would think.' , he said.

For now, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you enjoy ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows whatever they want. Somebody who won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared when trying new things,' he says. ‘I'm never afraid when attemping new things, especially in terms of making something mroe challenging in the bedroom ', I intimate ‘And I adore girls who are direct, who cut with the chase, like you only did. For being
honest, this is a huge turn on.
נערות ליווי ברמת גן جمعه 14 تیر 1398 03:31 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino. He's handsome.

Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He could be
quality, with incredible arms including a chest that stands
apart during this sweater. We're standing before of one another speaking about our lives, what we really wish for into the
future, what we're in search of on another person. He
starts telling me that he's been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
have faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for good reason right.
But tell me, you would not reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you at this time?' he stated as I receive far better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, do it.' I reply.

‘I favor how you will think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my high heel in his leg, massaging it slowly. ‘So what can you like ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone that knows what you want. A person who won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid when trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when trying new stuff, especially when it comes to making new things in the bed room ', I intimate ‘And I like women who are direct, who cut over the chase, like you simply did. To generally be
honest, that is a huge turn on.
נערות ליווי בתל אביב چهارشنبه 12 تیر 1398 01:37 ب.ظ
Sexy2call Quick search and acquire the most up-to-date
results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. Trying to find escort girls?
Discrete apartments? Come up with a quick search by
region of Israel.
נערת ליווי בבת ים یکشنبه 9 تیر 1398 02:01 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the modern results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. In search of escort girls? Discrete apartments?
Produce a quick search by region
צימר شنبه 8 تیر 1398 02:15 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes a villa rented by city,
various rooms lofts and villas. Be stunned at the photos and data that the site has to offer you you.

The website is a center for everybody the ads while in the field, bachelorette party?
Enjoy a friend who leaves Israel? No matter what the reason you
have to rent a villa for an upcoming event or just
a gaggle recreation well suited for any age. The site is also center of
rooms by way of the hour, which is definitely another subject, for
lovers who are seeking an expensive room equipped for discreet entertainment having
a spouse or lover. No matter what you are looking at,
the 0LOFT website produces a find you to identify rentals for
loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
וילות להשכרה בהרצליה یکشنبه 2 تیر 1398 10:09 ق.ظ
cheers a whole lot this site can be conventional and
relaxed
חדר לפי שעה בהרצליה شنبه 1 تیر 1398 11:54 ق.ظ
many thanks considerably this amazing site will be proper in addition to simple
Cialis generic جمعه 31 خرداد 1398 09:55 ب.ظ

You have made your position extremely nicely.!
cialis 30 day sample cialis generico lilly cialis usa cost cialis 5 mg para diabeticos generic cialis review uk cialis sans ordonnance viagra vs cialis vs levitra precios cialis peru 200 cialis coupon 5 mg cialis coupon printable
http://gedtiper.strikingly.com/ جمعه 31 خرداد 1398 06:14 ق.ظ

You said it nicely..
tadalafil 20mg prescription doctor cialis buying brand cialis online cialis 30 day sample cialis 5 mg effetti collateral cialis 5 effetti collaterali calis cialis 20mg prix en pharmacie how does cialis work how do cialis pills work
Generic cialis چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:54 ب.ظ

Whoa plenty of terrific facts.
cialis australia org interactions for cialis il cialis quanto costa cialis canada prices on cialis 10 mg calis cialis 20mg prix en pharmacie cialis online napol we recommend cheapest cialis comprar cialis 10 espa241a
order cialis online in canada چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:45 ق.ظ

Nicely put, Kudos.
low cost cialis 20mg wow cialis tadalafil 100mg cialis dose 30mg rx cialis para comprar tarif cialis france cialis 5 mg we use it cialis online store cialis generic tadalafil buy cialis coupon cialis 20 mg
generic for cialis دوشنبه 27 خرداد 1398 01:13 ب.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of forum posts!

cialis 05 cialis daily new zealand cialis 100mg suppliers cialis 200 dollar savings card buying brand cialis online buying cialis in colombia cialis kaufen wo generic cialis at the pharmacy i recommend cialis generico viagra vs cialis vs levitra
http://ewinid.strikingly.com/ شنبه 25 خرداد 1398 07:11 ب.ظ

Amazing lots of excellent tips!
cialis 5mg prix cialis prices cialis in sconto viagra vs cialis vs levitra cialis generique 5 mg only best offers 100mg cialis cialis 20mg prix en pharmacie miglior cialis generico cialis generic tadalafil buy generic cialis 20mg tablets
Cialis online شنبه 25 خرداد 1398 04:49 ق.ظ

You suggested this fantastically!
miglior cialis generico buy cialis online cheapest cialis rezeptfrei sterreich buy original cialis generic cialis 20mg tablets cialis canadian drugs acquisto online cialis cialis free trial order cialis from india only now cialis 20 mg
http://disvaiza.strikingly.com/ جمعه 24 خرداد 1398 02:40 ب.ظ

Great content. With thanks!
achat cialis en itali where do you buy cialis cialis rezeptfrei sterreich acquisto online cialis side effects of cialis cialis 5 effetti collaterali generic cialis pill online generic cialis 20mg uk trusted tabled cialis softabs generic for cialis
Cialis 20 mg جمعه 24 خرداد 1398 12:21 ق.ظ

You stated it well!
cialis alternative cost of cialis cvs prices for cialis 50mg buy cialis online cialis coupons printable cialis 20mg preis cf only here cialis pills cialis generique ou trouver cialis sur le net wow cialis tadalafil 100mg
Cialis online پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:46 ق.ظ

Regards! Ample tips.

cilas generic cialis 20mg tablets where to buy cialis in ontario overnight cialis tadalafil canada discount drugs cialis opinioni cialis generico cialis kaufen wo generic cialis at walmart prescription doctor cialis import cialis
Cialis prices چهارشنبه 22 خرداد 1398 08:41 ب.ظ

Thanks. Useful stuff!
try it no rx cialis cialis price thailand can i take cialis and ecstasy generic cialis 20mg tablets interactions for cialis deutschland cialis online cialis pas cher paris cialis baratos compran uk cost of cialis cvs we use it cialis online store
חדרים בקיסריה چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:42 ق.ظ
thank you lots this excellent website is usually professional plus laid-back
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
نویسندگان
نظر سنجی
مطالب این وبلاگ را در راستای احیای اخلاق وعرفان چگونه ارزیابی می کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

آیه قرآن *****

***
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
***

سلوک بندگی

*** *** اسلام کوئست ***